< zpět
Vážný zájem / Tomáš Jamník a Ivo Kahánek

Příjemný vánek pařížského impresionismu doputoval na Střecha Lucerny, kde violoncellista Tomáš Jamník a klavírista Ivo Kahánek přednesli sonátu Clauda Debussyho za doprovodu skladeb Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů, českých skladatelů, kteří měli k tomuto barvitému stylu blízko.

Program:
L. Janáček: Pohádka pro violoncello a klavír
C. Debussy: Sonáta pro violoncello a klavír
B. Martinů: Sonáta č. 3 pro violoncello a klavír

Tomáš Jamník (*1985) je talentovaný český violoncellista, jeho sólovou dráhu odstartovalo vítězství na mezinárodní soutěži Pražské Jaro v roce 2006. O rok později nahrál pro Supraphon album s klavíristou Ivo Kahánkem, které bylo označeno jako český debut desetiletí. Účinkuje s významnými českými i zahraničními orchestry, v roce 2012 debutoval s Českou filharmonií a dirigentem Eliahu Inbalem, v roce 2016 účinkoval v Británii s Philharmonia Orchestra a dirigentem Jakubem Hrůšou. Jako komorní hráč vystoupil s mezzosopranistkou Magdalenou Koženou, Pavel Haas Quartet nebo Dvořákovým triem, jehož je spoluzakladatel. Je hlavou projektu Vážný zájem, který propaguje domácí koncerty vážné hudby, současně zastává od roku 2015 pozici uměleckého vedoucího Akademie komorní hudby. Tomáš začal hrát na violoncello v pěti letech u profesora Mirko a Martina Škampy, svá studia absolvoval v Praze, Lipsku a Berlíně, kde v současnosti žije se svou ženou, houslistkou Evou Jamníkovou, a dvěma dětmi. (Facebook: Tomáš Jamník – violoncello)

Ivo Kahánek (*1979) patří mezi nejlepší české pianisty, v roce 2004 se stal absolutním vítězem mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro a již předtím získal ocenění v mnoha významných kláních u nás i v cizině, mimo jiné na Maria Canals Piano Competition v Barceloně, Vendome Prize ve Vídni či Stiftung Tomassoni Wettbewerb. Jako sólista je zván k prestižním světovým orchestrům (BBC Symphony orchestra, WDR Kolín nad Rýnem, Essener Philharmoniker, Česká filharmonie). V roce 2014 provedl s Berlínskou filharmonií pod vedením Sira Simona Klavírní koncert č. 4 Bohuslava Martinů. Ivo Kahánek studoval na Janáčkově konzervatoři v Ostravě ve třídě Mgr. Marty Toaderové a na HAMU v Praze ve třídě prof. Ivana Klánského. Absolvoval také semestr postgraduálního studia na londýnské Guildhall School of Music and Drama u Ronana O´Hory. Vyučuje na Pražské konzervatoři a Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze. (Facebook: Ivo Kahánek Pianist)